6 milyar dolar ciroyu su ile yapmadık

Türkiye’nin son zamanlarda art arda yaptığı petrol rezervi keşiflerine yöneltilen eleştirilere cevap veren Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Melih Han Bilgin, yeni petrol yataklarının ekonomiye katkısına dikkat çekti. “Her seçim döneminde petrol bulunuyor’ eleştirilerine tepki gösteren Bilgin “Geçtiğimiz yıl yaptığımız 6.1 milyar dolarlık ciroyu su satarak yapmadık” dedi. Bir grup gazeteciye değerlendirmelerde bulunan Bilgin, keşif yaptıktan sonra hemen açıklama tavrını hiçbir zaman göstermediklerini söyledi. Bilgin 2018’den beri yürütülen çalışmaların sonucunu aldıklarını ve bunun arkasının geleceğini ifade etti.

ARAZİYİ TANIYAN GALİP

Petrol aranan yerde araziyi tanımanın önemli olduğunu belirten Bilgin, “Gabar zor bir coğrafya. Araziyi tanıyan galip gelir. Biz bundan sonra da nereye gideceğimizi biliyoruz. Ama elimizde bizi yönlendirecek detaylı bir sismik veri maalesef yok. Bu başarısız olacağımız anlamına gelmiyor. Esma Çevik’ten sonra Aybüke Yalçın kuyusunda da başarılı olduk. Bundan Şırnak’taki alanı genişletmeye çalışacağız. Aybüke Yalçın kuyularının keşif kuyularını kazacağız” diye konuştu.

ÜRETİMSİZ CİRO ARTMAZ

Geçtiğimiz yıl 6.1 milyar dolar ciro yapan TPAO’nun sektöründe birinci olduğunu ifade eden Bilgin, “2017’de 3.5 milyar dolar olan borç yükünü 2.1 milyar dolara indirdik. 4 tane sondaj gemisi almış, işletmiş. 26 tane derin deniz sondajını yapmış, keşifler yapmış. 150 tane sondaj yapmış. Bu yıl 200 sondaj yapacağız. Yani tarihte yapamadığımız işleri yapıyoruz. 2012’de bütün Türkiye’de toplam 12 tane sondaj kulesi çalışıyordu. Bugün sadece Şırnak’ta 20 sondaj kulesi planlıyoruz. Ciroyu su satarak elde etmedik. Üretim artmadan ciro artmayacağına göre üretimimiz artmış” dedi.

TÜRKİYE’DE ÜRETMEYİ SEVİYORUZ

Yurt dışında da çalışmaların devam ettiğini ifade eden Bilgin, şu bilgileri verdi: “Azerbaycan’da, Rusya’da, Irak’ta, KKTC’de, Libya’da projelerimiz var. Dünyanın her tarafında petrol ve doğal gaz arıyoruz. Malezya ve Brezilya ile görüşme içerisindeyiz. Türkiye’de petrol yok deniliyor idi bu yaklaşımı reddettik. Ve Türkiye’nin her tarafını arama gayretinin içerisine girdik. Kendi ülkenizde bulduğunuz petrolün değeri sizi çok daha ileriye taşıyabilir. Bizim Şırnak’taki keşfimiz aslında TPAO’nun geleceği açısından çok kritik. Yurt dışında da arıyoruz, üretiyoruz ama yurt içinde bulmayı ve üretmeyi daha çok seviyoruz.”

Bir varil bile bizim için değerli

Petrol aramacılığında ısrarın, cesaretin önemine değinen bilgin Bilgin, “Petrol bulma ihtimalimizin yüksek olduğu yerlere yoğunlaştık. Adana’da günde bin varil petrol üretiyoruz. Burada ürettiğimiz petrolde alışkın olmadığımız bir durum var. Yüzeye çok yakın, 300-350 metrede petrol üretiyoruz. Aramalarımızı Güneydoğu’da yoğunlaştırdık. Kuyu kazıyoruz, kazmaya devam edeceğiz. Bir varil bile petrol almış olmak petrol sisteminin çalıştığıyla ilişkili veri veriyor. En eski kuyumuz Batı Raman’da üretiyoruz” dedi.

Karadeniz’de hedef petrol

Sakarya Gaz Sahası keşfinin yurt dışında toplantılarda örnek proje olarak anlatıldığını belirten TPAO Genel Müdürü Bilgin şunları kaydetti: “Saha geliştirme çalışmaları devam ediyor. Ancak oradaki takvimimizin yoğunluğu sebebiyle yeni keşiflere yeterince zaman ayırabilmiş değiliz. Ama yaptık. Gökçebey, Amasya kuyusuna gittik, Çaycuma’da ve Amasra’da keşif yapamadık. Karasu kuyusunda yapamadık. Yani beklediğimiz rezervuar kalitesini alamadık. Orta ve Doğu Karadeniz için petrol hedefli arama kuyuları programımız var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir