BM: İsrail sivilleri korumak için acil adım atmalı

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İsrail ordusunun Gazze’nin güneyinde yeni “boşaltma emri” verdiğini ve burada operasyon yapma hazırlığında olduğunu bildirdiğini kaydeden Dujarric, söz konusu boşaltma emrinin yaklaşık 18 bin kişi ve 9 sığınağı etkileyeceğini dile getirdi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA), İsrail ordusunun Gazze’nin orta kesiminden sivillerin saldırılar devam ederken Deyr el-Belah’a gitmesini talep etmesinden dolayı endişe duyduğunu kaydeden Dujarric, “İsrail ordusu uluslararası hukuk yükümlülükleri uyarınca sivilleri korumak için acilen adım atmalı.” vurgusunda bulundu.

“İSRAİL ERKEN UYARIDAN HABERSİZDİ” İDDİASI

İsrail’deki Yediot Ahronot gazetesine ait “Ynet” sitesinin haberinde, İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ve Güney Komutanlığı yetkililerinin söz konusu istihbarattan günler sonra haberdar olduğu ve hayretler içine düştükleri belirtildi.

Haberde, İç İstihbarat Servisi Şin-Bet’in İsrail’e bir kara saldırısı şüphesini içeren erken uyarı aldığı belirtilirken, Halevi ve Güney Komutanlığı yetkilisi ve Operasyon Dairesi başkanının gece yarısı durum değerlendirmesi yaptığı ancak Şin Bet’e bağlı Birim 8200’ün iletişim dinlemelerinden elde edilen saldırıya ilişkin söz konusu istihbaratın kendilerine aktarılmadığı kaydedildi.

Gece boyu yapılan görüşmelere rağmen Güney Komutanlığı yetkililerinin, Hamas’ın iletişim faaliyetlerinden habersiz olduğu vurgulandı.

Ynet’e konuşan eski bir üst düzey askeri istihbarat yetkilisi, “Böyle bir sinyalin alınması her istihbarat görevlisini uyandırmalı, alarma yol açmalıdır.” yorumunu yaptı.

GAZZE’DE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 10 bin 300 çocuk, 7 bin 100 kadın olmak üzere, 23 bin 708 Filistinli öldürüldü. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 186’sı karadan işgal sürecinde olmak üzere 520 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 343 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 28 Lübnanlı sivil, 161 Hizbullah mensubu ile 5 İsrailli sivil ve 9 İsrail askeri öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir