CHP’nin Yeni Genel Başkanı Kim Olacak?

Millet İttifakı’nda yaşanan adaylık krizi, dün yapılan toplantı ile aşıldı ve Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanı adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Adaylık açıklaması sonrasında da iktidarda izlenecek yol haritası 12 madde ile duyuruldu. Kılıçdaroğlu’nun adaylığı, beraberinde CHP Genel Başkanlığı için soruları da getirdi.

Altılı Masa’nın yayınladığı ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Sürecinin Yol Haritası’nda’, “Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçildikten sonra yeni bir seçime gerek olmaksızın 13.Cumhurbaşkanı ve TBMM görev süresini tamamlayacaktır” ifadeleri yer aldı.

Kemal Kılıçdaroğlu, seçilmesi durumunda yeni sisteme geçiş sürecinde, tıpkı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanlığına devam etmesi gibi, CHP Genel Başkanlığı görevini de yürütecek.

Ancak parlamenter sisteme geçtikten sonra, Kılıçdaroğlu’nun partisinden istifa etmesi gerekecek. Peki, CHP’nin yeni lideri kim olacak?

Independent Türkçe’de yer alan habere göre; CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel; “Cumhuriyet Halk Partisi gibi partilerde bunu en demokratik yollardan yapılacak seçimler belirler. Ama daha o günlere çok var.” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan sonra genel başkanlık için öne çıkan isimlerin, Özgür Özel ve Faik Öztrak olduğu iddia ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir