Daha Kaliteli Bir Cinsel Yaşamın Kapılarını Aralayacak 11 Egzersiz

Egzersiz, sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazı. Peki ya sağlıklı bir cinsel yaşam?

Onun için de düzenli egzersiz yapman şart ama belki bildiklerinden biraz farklı olabilir.

Eğer daha renkli, heyecanlı ve dinamik bir cinsel yaşam istiyorsan bu egzersizleri mutlaka denemelisin! ?✌️

1. Kegel Egzersizi

Kegel egzersizi, özellikle kadınlar için cinsel yaşamda altın çağı başlatan bir egzersiz. Temelinde pelvik taban kaslarını güçlendirmeyi hedefleyen bu egzersiz, idrar kaçırmadan vajinal hareketlerin kontrolüne kadar pek çok faydaya sahip. Erkeklerde ise daha iyi bir sertleşme ve boşalma kontrolü sağlıyor. Hareketi yapmak için ilk önce doğru kası bulman gerekli. Bulduktan sonra ise kasları 5-10 saniye kasıp, 5-10 saniye bırakarak düzenli bir rutin oluşturman yeterli. Örneğin; dişlerini fırçalarken veya saçlarını kuruturken bu muhteşem harekette ustalaşabilirsin. ?

2. Plank

Plank mucizesini daha önce mutlaka duymuşsundur. Bütün vücut kaslarını kasarak vücudu şekillendiren plank, sağlıklı bir cinsel yaşama giden yolda kilit role sahip. Çünkü üst bacak, kalça, uyluk ve karın kası gibi pek çok kası çalıştırdığından kondisyonun artmasını sağlıyor. Ayrıca sırtın ve bacakların düz durmasını sağlayarak aynı pozisyonun uzun süre korunmasını kolaylaştırıyor. Günde 30 saniyelik tekrarlar halinde yapacağın birkaç setlik bir plank serisi, cinsel hayatına epey renk katabilir. ❤️

3. Kurbağa Pozu

Bacak içlerinin ve kasık bölgesinin esnemesi adına harika olan kurbağa pozu, cinsel hayatta biraz alana sahip olmak istiyorsan mutlaka denemen gereken bir egzersiz. Çünkü kalça bölgesindeki stresi azaltarak esnekliği artırıyor ve daha rahat hareket etmeye yardımcı oluyor. Haliyle ilişki sırasında daha kıvrak olmanı sağlıyor. Hareket için dizlerini yere koyman ve ayaklarını kurbağa gibi birleştirmen gerekli. Sonra yapman gereken ise kalçanı mümkün oldukça yere yaklaştırmaya çalışmak. Yatmadan önce yapacağın birkaç tekrarın seni gevşeteceğine eminiz! ?

4. Happy Baby

Yoganın en rahatlatıcı pozlarından olan happy baby için ellerinle ayak parmaklarını tutman ve sırtını yere bırakarak ayaklarını yanlara açman gerek. Bu poz da düzenli tekrarla kalça esnekliğini artırıyor ayrıca beli rahatlatıyor ve güçlendiriyor. Dolayısıyla belirli pozlarda rahat olman için bu hareket de çok ama çok önemli! ?

5. Lunge

Pelvik kaslarını kegelin yanı sıra lunge yaparak güçlendirmen de mümkün. Temelinde ileri geri adım atma hareketine benzeyen lunge egzersizinde, bir ayağınla öne adım atıp dizini kırman ve üst bacağını yere paralel konumda bir süre tutman gerekli. Bu hareketi günde 10-15 tekrarla yaptığında bacaklarının, uyluklarının ve tabii ki pelvik kaslarının güçlendiğini net şekilde hissedeceksin. Dikkat etmen gereken tek şey, adım sırasında dizinin ayak bileğinin önüne geçmemesini sağlamak. ✌️

6. Köprü

Köprü egzersizinin pek çok farklı versiyonu var. Bizim en çok beğendiğimiz, bir pilates topu veya yükseltiden yardım alarak yapılan hali. Cinsellik için en önemli kas olan pelvik taban kaslarının kontrolünü artıran bu poz aynı zamanda bacaklarını, basenlerini ve kalçalarını çalıştırman açısından da oldukça faydalı. Bu basit ve temel egzersiz sayesinde cinsel hayatında sayısız farklı pozisyonu denemeye hazırlanabilirsin. ?

7. Squat

Kalçanı bu kadar rahatlatıp esnettikten sonra biraz da güçlendirmen gerek. Kalçanın yanı sıra bacakları çalıştıran ve genital bölgedeki kan akışını hızlandıran squat, mutlaka ama mutlaka yapman gereken hareketlerden. İşin özü ise bacaklarını omuz hizasında açmana ve sanki sandalyeye oturup kalkar gibi hareket etmene dayanıyor. Bu eğlenceli hareketi ağırlıkla çok daha etkili hale getirebilir ve cinsel hayatında yeni heyecanlara yelken açabilirsin. ?

8. Mekik

Cinsel hayatta kondisyon her şeydir. Yani sadece pelvik kaslarını güçlendirmen yetmez, vücudun pek çok pozuna destek olan karın bölgeni de aktif tutman gerekir. Karın kaslarını çalıştırmanın en kolay yolu ise egzersiz rutinine düzenli mekik hareketleri eklemek olabilir. Zamanla set sayısını artırarak veya mekiğin farklı versiyonlarını deneyerek çok daha uzun süreli bir cinsel yaşama ‘Merhaba!’ demen mümkün, bizden söylemesi! ?

9. Kelebek

Kolay ama etkili hareketlerden olan kelebek, televizyon karşısında otururken bile deneyebileceğin bir egzersiz. Ayaklarını birleştirip dizlerini yere yaklaştırmaya çalışarak yapacağın kelebek pozu, alt karnın, kalçanın ve iç bacakların esnemesini sağlar. Böylece cinsel hayatındaki pek çok pozisyona daha rahat girmene yardımcı olur. Dolayısıyla biraz esneklik kazanmak istiyorsan ama çok da yorulma taraftarı değilsen, kelebek senin için en iyi hareket!

10. Baş Aşağı Köpek

Aslında sağlıklı bir cinsel yaşam için yogayı hayatına büyük ölçüde katmanda fayda var. Ama işe en temelden başlamak istiyorsan ilk denemen gereken yoga pozu, baş aşağı köpek olmalı. Ellerini omuzlarının önünde, ayaklarını da kalçanın gerisinde yere basarak girdiğin bu poz, pelvik kasların ve bacakların için çok faydalı. Üstelik plank hareketiyle birleştirmeye de çok uygun. Yani bu rutinde bir taşla iki kuş vurman mümkün! ?

11. Pilates

Son olarak, eğer yoganın senlik olmadığını düşünüyorsan pilatese yönelebilirsin. Çünkü hemen her pilates pozu, hem cinsel yaşamına hem de genel sağlığına oldukça faydalı. Üstelik esnekliği artırırken kas gücünü geliştirmeye de yardımcı. Ayrıca yukarıda sıraladığımız pek çok hareket zaten pilates ve yoga akışlarının birçoğunda yer alıyor. Yani hepsini bir çırpıda aradan çıkarmak istersen pilates veya yoga kursuna yazılmayı da ihtimaller arasına yerleştirmelisin! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir