Marmara’daki Depremler Neyin Habercisi? Prof. Dr. Şükrü Ersoy ‘Masum Değil’ Diyerek Anlattı

İstanbul’daki depremler, Marmara Bölgesi’nin fay hatlarının hareketliliğini gözler önüne serdi. Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, CNN TÜRK’te yaptığı değerlendirmede, depremlerin bölgenin depremselliği açısından önemli olduğunu söyledi.

Ersoy, “Marmara Denizi’nin içinde her fay kolu aktif koldur. Zaman zaman bu tür depremler oluşturabilir. Gemlik Körfezi içinde Mudanya’da önce 5,1 ardından da 4,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Ondan sonra da daha küçükleri bunu takip etti. Bu depremler, İznik Gölü’nün güneyinden gelen fayı da Kuzey Anadolu Fayı’nın orta kolu olarak ifade ediyoruz. Buradaki depremler, kuzey depremlerden farklı. Fakat güneyi de deprem tarihçesi açısından masum değil. ‘Hazırlıklı olun, geliyorum’ diyor.” dedi.

Prof. Dr. Ersoy, büyük İstanbul depreminin yaklaştığına dair kesin bir yorum yapmak için henüz erken olduğunu belirterek, “Önünde sonunda olacak. Öncü olduğunu da büyük deprem yaşarsak ‘bu öncüsüymüş’ diyebiliriz. İzliyoruz, biraz daha izlemek gerekiyor. Giderek depremler küçülerek sönümlenecekmiş gibi gözüküyor ama bunun garantisi yok. Biz burada ‘büyük deprem meydana gelebilir’ derken, potansiyel olarak söylüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir