Siyasilerden 30 Ağustos mesajları

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla siyasiler, Anıtkabir başta olmak üzere kutlamalara ve törenlere katılırken mesajlarını yayımladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle mesaj yayımladığı mesajında, “14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimleriyle hedefimize giden yolda kritik bir eşiği daha aşmış olduk” yer verirken “Türkiye Yüzyılı” vurgusu yaptı.

KEMAL KILIÇDAROĞLU: ‘TARİHİN EN BÜYÜK MÜCADELESİ’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, “26 Ağustos günü Büyük Taarruz ile atılan ilk adım, vatanına canını siper etmiş bir milletin tarihin en büyük mücadelesini vermesiyle 30 Ağustos günü zafere ulaşmıştır. Bu kutlu mücadelenin başkomutanı Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyorum” ifadelerine yer verdi.

BAHÇELİ: ‘MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ VE CUMHUR İTTİFAKI HER ŞEYİ GÖZE ALMAYA HAZIRDIR’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, 101 yıl önce, 30 Ağustos 1922’de topyekun ayağa kalkan Türk milletinin, tarihin seyrini değiştiren muhteşem bir zafere imza attığını belirtti.

Milli varlığa hasım, tarihi ve kültürel haklara hazımsız sömürgeci güçlerin, bunların kanlı taşeronlarının süngülerin aleviyle imanın kudretiyle müstahak oldukları bedeli ödediklerini vurgulayan Bahçeli, düşman savunma mevkilerinin taarruzun daha birinci gününde yarıldığını, dördüncü gününde ise istilacıların hemen hemen tamamının çembere alınarak etkisiz hale getirildiğini aktardı.

Devlet Bahçeli, tarihin en büyük meydan savaşlarından birisine sahne olan Dumlupınar’ın, aynı zamanda Türk milletinin bir ağustos sıcağındaki dirilişine sahne olduğunu, aynı zamanda uzun savaşlar dönemine de son noktanın konulduğunu vurguladı.

Düşman unsurlarının perişan vaziyette, moralman ve fiziken tükenmiş bir halde kaçmaktan başka seçeneğinin kalmadığına dikkati çeken Bahçeli, Türk milletine yapılan haksızlıkların, ihanetlerin ve insanlık dışı muamelelerin 30 Ağustos 1922’de cezasını bulduğunu kaydetti.

Devlet Bahçeli, 26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz’un 30 Ağustos 1922’de kutlu bir zafer olarak zirveye çıktığına, bu kapsamda bağımsızlığa vurulan prangaların sökülüp atıldığına, Cumhuriyetin kuruluşunun da müjdelendiğine işaret etti.

Sonuçları itibarıyla 30 Ağustos Zaferi’nin geçmişteki tüm muzaffer günlerin tamamlayıcısı mesabesinde, tacı mahiyetinde olduğuna dikkati çeken Bahçeli, Türk milletinin uzun bir süreden beridir sürüklendiği savunma pozisyonundan sıyrılıp taarruza geçtiğini ve istiklali konusunda tavizsiz olduğunu gösterdiğini bildirdi.

30 Ağustos 1922’de Türk milletinin şeref ve namusuna ne pahasına olursa olsun sahip çıkacağını emsalsiz kahramanlıklarla ispatladığının altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:

“Nitekim yurdumuzun üzerinde dolaşan kara bulutlar dağıtılmıştır. Çekile çekile bugünkü sınırlarına kadar gerileyen milletimizin kaybetmeye, yıkılmaya, yok olmaya en ufak tahammülünün olmayacağı açıkça anlaşılmış ve dünyaya da ilan edilmiştir. Türk milleti 30 Ağustos 1922’de istikbal ve istiklalini güvenceye almakla kalmamış, muhtevası milli egemenliğe dayanan yeni bir rejimin temellerini atmasını da bilmiştir. Dün olduğu gibi bugün de zaferlerimizden rahatsız olanlar, birliğimizden ve beraberliğimizden ürkenler unutmasınlar ki 30 Ağustos şuuru varlığını hala sürdürmektedir. 101 yıl önceki Büyük Zafer’imizi gölgelemeye çalışanlara izin verilmeyecektir. 101 yıl önceki muhteşem akınımızı, müthiş taarruzumuzu gölgelemeye niyetlenen bedhahlara sabır ve müsamaha gösterilmeyecektir. Türk milleti bir daha esaret tehlikesine maruz kalmayacaktır. Türk milleti bir daha işgal, hezimet ve acziyet karanlığına mahkum olmayacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhur İttifakı, bu uğurda her şeyi göze almaya hazır ve buna da kararlıdır.”

Bahçeli, 30 Ağustos’un Milli Mücadele’nin kati ve kesin hükmü, milli iradenin köpürerek taşması, geçmiş ile gelecek arasına kurulan zafer köprüsü olduğunu belirterek, bölücü mihrakların, düşman emellerinin, iç ve dış ihanet cephesinin 30 Ağustos’tan ders çıkarması gerektiğine dikkati çekti.

Bahçeli, mesajında şunları kaydetti:

“Milli kimlik ve milli vicdanı sakatlamak, Cumhuriyetin dayandığı tüm ilke ve esasları zayıflatmak maksadıyla; anlamı aşındırılmış, bununla beraber içeriği tahrip edilmiş demokrasi ve özgürlük propagandasıyla oyalananlar 30 Ağustos’u dikkatle tefrik ve tefsir edip hisselerine düşen mesajı almalıdır. Türk milletinin hayat ve varlık haklarıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin yüksek çıkarlarını küçümseyecek gaflet ve hataya hiç kimse düşmemelidir. Bin yıllık kardeşliğimizin bozulmasına, milli birlik ve dayanışma ahlakımızın zedelenmesine hiç kimse umut bağlamamalıdır. Fitne ve fesat dün kazanamadı, Allah’ın izniyle bugün de kazanamayacaktır. Son vatanımız üzerinde oynanan oyunlara tek cevap 30 Ağustos duruşuyla verilmelidir ve inancım odur ki mutlaka da verilecektir. Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin ve kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Başkomutanlık Meydan Muharebesi Zaferi’nin 101. yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli Mücadele kahramanlarını, devletimizin ve milletimizin bekası için canlarından seve seve vazgeçen aziz şehitlerimizi hürmet, rahmet ve minnet hislerimle anıyorum. Cenabıallah hepsinden razı olsun diyorum.”

AKŞENER: ‘TÜRK MİLLETİNİN MUTLAK ZAFERİ’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla 30 Ağustos mesajı yayımladı. Akşener mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Her dönemde, her şartta ve her koşulda hakka tapan Türk Milleti’nin mutlak zaferi değişmemiştir, değişmeyecektir! Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü ve şanlı vatanımız için şehadete erişen tüm kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramı’mız kutlu olsun!”

KURTULMUŞ: ‘BAĞIMSIZLIK NİŞANESİDİR’

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, 30 Ağustos nedeniyle sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, “Mazisi şanlı zaferlerle dolu aziz milletimizin ebedi istiklalini kazandığı gün olarak tarihe geçen 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101’inci yıl dönümüne erişmenin haklı onurunu ve gururunu yaşıyoruz. 30 Ağustos; vatanı, bayrağı, istikbali, ezanı için hiç düşünmeden ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyen ecdadımızın kahramanlık destanı, bağımsızlık nişanesidir. 30 Ağustos bizler için vatan aşkıyla yeniden doğuşun, bu topraklarda ebediyen özgürce varoluşun günüdür. Zaferimiz kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Büyük Taarruz’un başkomutanı Atatürk ve silah arkadaşlarını anan Kurtulmuş, “Allah’a hamdolsun ki tarihin hiçbir döneminde esareti kabul etmeyen milletimizin bir asır önce tüm dünyaya gösterdiği bu onurlu duruş, bugün ‘güçlü ve büyük Türkiye’ yolundaki yegane dayanağımız ve ilham kaynağımızdır. Bu gurur gününde, Büyük Taarruz’un başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını ve ezelden ebede bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi saygıyla ve rahmetle anıyorum” dedi.

CEVDET YILMAZ: ‘YORULMADAN ÇALIŞIYORUZ’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 30 Ağustos dolayısıyla yayımladığı mesajında, tarihi sayısız zaferlerle dolu aziz milletin yeniden doğuşunu müjdeleyen, Anadolu’nun ilelebet Türk yurdu olduğunu tüm dünyaya ilan eden Büyük Zafer’in 101. yıl dönümünü kutladı.

Yılmaz mesajında şunları kaydetti:

“Anadolu’yu vatan kılmak uğruna ödenen bedeller, mazimizden aldığımız güç, milletimizin üstün cesaret ve feraset anlayışı bağımsızlığımızın en büyük güvencesidir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına girerken 101 yıl önceki adanmışlık ve kararlılıkla daha da gelişmiş, kalkınmış, müreffeh bir Türkiye’yi inşa ve ihya etme hedefiyle durmadan, yorulmadan çalışıyoruz.

İstiklal ve istikbalin yüzyılında ülkemizi önümüzdeki asrın lider ülkesi yapmak için ‘Büyük ve Güçlü Türkiye’ hedeflerimize hep birlikte azimle şevkle yürümeye devam edeceğiz. Kurtuluş Savaşı’mızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu toprakları canı pahasına koruyan ve bu uğurda şehit düşen tüm kahramanlarımızı saygıyla şükranla yad ediyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramı’mız kutlu olsun.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir