Esnek ekranlı ilk telefon Samsung’dan değil o markadan geliyor!

Motorola, katlanabilir akıllı telefonlar alanında Razr 40 ve Razr 40 Ultra gibi modellerle pazarda yerini almış durumda. 2023 MWC’de ise Rizr adını verdiği bir rollable (açılır) telefon modeliyle teknoloji dünyasının dikkatini çekmeyi başardı. Şimdi ise Motorola, katlanabilir ve rollable ekran teknolojilerini bir araya getirerek yeni bir cihaz konsepti üzerinde düşünüyor. Bu yeni tasarım fikri, Samsung Galaxy Z Fold 5’e benzer bir kitap gibi katlanabilir yapıya sahip. Dış kısmında standart bir ekran bulunarak normal bir telefon gibi kullanılmasına olanak tanıyan cihazın iç kısmında ise birbirinden ayrık iki rollable ekran yer alıyor. Bu ekranlar yukarı doğru açılabiliyor.

Ancak bu iki ekran arasındaki boşluk, video izleme veya web gezintisi gibi aktivitelerde tek bir büyük ekran deneyimi sunamıyor; çünkü aradaki boşluk görsel bütünlüğü bozuyor.

Esnek ekranlı ilk telefon Samsung’dan değil o markadan geliyor!

Yine de bu ekranlardan biri video izlemek, diğeri ise farklı bir uygulama kullanmak üzere ayrı ayrı kullanılabilir. Bu, Microsoft Surface Duo’da benzer bir kullanımı anımsatıyor. Ancak bu durumun çoğu kullanıcı için pek de işlevsel olmadığı düşünülebilir.

Bu tür bir telefon tasarımının karmaşıklığı, potansiyel arızalara açık bir yapı sunarken, güvenilirlik pahasına sunduğu işlevsellik de tartışmalı görünüyor. Dolayısıyla bu cihaz, pratik olmaktan oldukça uzak bir konsept olarak değerlendirilebilir. Ancak bu sadece bir patent aşamasında olup, Motorola’nın bu tür bir cihazı gerçekten piyasaya sürüp sürmeyeceği kesin değil. Şirket, bu patent ile belki de sadece fikirlerini koruma altına almayı amaçlıyor olabilir. Dolayısıyla Motorola’nın Samsung’dan önce katlanabilir ve rollable bir akıllı telefon piyasaya sürme planları olduğuna dair somut bir işaret bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir